Sluchátka Etymotic hf3

Kdybych neztratil Etymotic hf5, tak bych si asi nekoupil Etymotic hf3, nicméně jak se říká, všechno špatné je pro něco dobré ;). Na úvod bych si dovolil napsat, že tyto sluchátka nejsou určené pro všechny lidi. Mají totiž jednu nevýhodu, a to že hrají naprosto věrně! Tudíž není u nich problém odhalit špatně nahranou věc a že těch věcí, převážně ze starší doby, je plno :(. Naopak pokud člověk narazí na dobře nahrané album, tak se mu Etymotic hf3 odmění naprosto dokonalým zvukem, který nezná kompromis.

Na samotný zvuk sluchátek si chce trochu zvyknout. Zvláště pokud člověk přechází třeba z přebasovaných a masově rozšířených Kossu. Osobně doporučují na první poslech si vybrat OPRAVDU něco co je DOBŘE nahráno/smícháno. Při výběru něčeho co není dobře nahrané se vám nejspíš bude zdát první poslech strašný. Alespoň já jsem to takto zažil. Sluchátka hrála divně, bez basů a tak nějak ploše. Nadával jsem si, že jsem si je koupil. Nicméně postupem času a testováním jsem došel k závěru, že toto je jenom znak toho, že dotyčná nahrávka byla špatně smíchána, nebo možná, zvláště pokud se jedná o elektronickou hudbu, byla už špatně nahraná :/. Takže jak jsem psal, pokud si najdete dobrý zdroj hudby, tak se vám tyto sluchátka, ve své třídě „špuntů“, odmění neopakovatelným zážitkem a budete mít potřebu si všechno poslechnout znovu. Objevíte zvuky, které jste před tím neslyšeli a nejlepší na tom je to, že to všechno můžete mít na cestách s sebou. Zvukové spektrum je velmi vyvážené a nebál bych se je označit za referenční nebo alespoň za audiofilské. I když je mi jasné, že referenční jsou Etymotic Research ER-4. Kamarád je vlastní a proto jsem měl možnost si je poslechnout. Hrají úžasně, ale nějaký zásadnější zvukový moment, který by mě nutil investovat tam nebyl.

Samotnou kapitolou je obal, už při vybalování sluchátek je vám jasné, že jste si koupili opravdu něco výjimečného. Jen málo výrobků má takto povedený obal, asi bych ho přirovnal k Apple produktům, ty mají také velmi vkusný packaging. Uvnitř krabičky jsou sluchátka uložené ve vyřezaném tvrzeném molitanu, takže i kdyby se náhodou stalo, a dostala se vám do ruky, přepravou promáčklá krabička, tak se nemusíte obávat, sluchátkům zřejmě nic nebude. Dále tam najdeme, malou přepravní taštičku, ve které je klips na přichycení kabelu, náhradní špunty, filtry a kovové „udělátko“ na výměnu filtrů. Bohužel je tam jenom jeden pár na výměnu. Náhradní filtry se v ČR zatím neprodávají a při objednávce pouze těchto filtrů ze zahraničí se to vcelku prodraží. Nicméně není všem dnům konec a třeba se něco změní ;).

Sluchátka se dodávají s různými vložkami do uší, pokud by se stalo, že vám nic nesedne, tak se dají dokoupit jiné-další vložky a nebo je možné si nechat odlít vnitřek svého ucha. Bohužel toto nelze dělat u nás v ČR, což považuji za velkou škodu. Ale i tak jsou podle mě, tyto sluchátka jedny z nejlepších co si člověk, ještě za rozumný peníz, může narvat do uší. Díky tomu, že se prakticky celé strčí do uší, tak v nich jde dělat opravdu všechno a nevypadávají, silikon nebo „houbička“ pěkně tlumí od okolí, netlačí ani při delším poslechu. Nevím jak je to u momentálně prodávaného modelu Etymotic hf5, ale ten co jsem měl já, měl ještě rovné zakončení jacku. Etymotic hf3 mají mírně zahnutou „fajfku“ což považuji za lepší řešení. Co si budeme povídat, sluchátka jsou sice dražší, ale pro někoho kdo preferuje reálný, nezkreslený zvuk je to ještě levné a velmi kompaktní řešení.

Na rozdíl od Etymotic hf5 jsou Etymotic hf3 vybaveny mikrofonem a tlačítkem na ovládání iPhonu. Osobně musím říci, že zvuk přes mikrofon/sluchátka je velmi čistý a i za relativně rušného okolí nemá druhá strana problém se slyšitelností. Co bych vyzdvihl oproti klasickým sluchátkům co jsou standardně dodávané k iPhonu jsou právě ovládací tlačítka. iPhone má tlačítka dvě, s tím, že při různých kombinacích mačkání (dvojklik atd.) se dějí další věci jako přetáčení, stop atd. Etymotic hf3 má tlačítka tři, což mi osobně přijde více logické. Jednak ty tlačítka jsou vystouplé, takže nemám problém nahmatat přesně to tlačítko, které potřebuji. Horní a spodní ovládá hlasitost, prostřední je právě na tyto „dvoj-klikové“ funkce, které zůstávají stejné jako u klasických Apple sluchátek.


Na závěr bych chtěl pochválit lidi z www.sluchatka.net. Objednávka, expedice a v neposlední míře doručení poštou do druhého dne, bylo pro mě zatím nadstandardní záležitostí co jsem v českých e-shopech zažil. Děkuji a přeji plno spokojených zákazníků!

Související odkazy:
www.etymotic.com
www.sluchatka.net
www.in-ear.cz
Starší záznamy...