Adobe Photoshop Lightroom 4 - díl 0

Podtitulek by mohl znít, jak jsem se začal seznamovat a proč jsem se vlastně rozhodl přejít na tento program.


Prakticky od začátku, kdy jsem přičichnul k digitální fotografii a objevil se formát RAW, tak jsem ho začal využívat. Nikdo mě nemusel moc přemlouvat, jasné výhody jsem ihned viděl. 
Pravdou zůstává že zpočátku to mělo i své nevýhody a to v podobě velikosti karet. Přece jenom když jel člověk někam na dovolenou a ve foťáku měl 1GB kartu a druhou jako záložní měl 500MB, tak si nemohl moc vyskakovat. Nicméně doba pokročila a jediná nevýhoda pro mě zmizela. Možná by někdo mohl namítnout, že focení do RAWu je značná ztráta času a že na násedné "vyvolání" není pak čas. Ano je to pravda, ale prioritně nefotím nic, co by muselo být po nafocení co nejrychleji v redakci a mám relativně čas si s tím pohrát.

Proč dávám přednost RAWu? 
Nebudu zde vypisovat všechny jeho přednosti, toho je na netu plno. Namátou třeba zde. Já to mám tak, že mě bavila práce s klasickým negavitem a jeho následné zvětšování. A práce s rawem mi to připomíná.  Druhou věcí je, že rád dostávám z fotky maximum co se obrazových informací týká. A v neposlední míře mě vyhovuje faktor zpomalení. Tak jsem si označil věc, která je spojená s úpravou rawů. Prostě člověk tomu musí obětovat čas, zamyslí se nad fotkou, a vytříbí zrno od plev. Samozřejmě v neposední řadě bych rád podotkl, že je velmi pohodlné vědět, že vyvážení bílé můžu řešit až doma a nezatěžovat se s tím při focení. Což je opravdu jenom taková třešnička co všechno člověk může ovlivnit ex post ;). 

Vrátím se trochu zpět do historie a prásknu na sebe, že jsem prakticky od začátku, kdy jsem se dostal k fotoaparátu, který byl schopný zapisovat do formátu RAW používal ke zpracování Adobe Bridge + zásuvný modul Adobe Camera Raw (dále ACR). Na finální úpravu-retuše pak Photoshop. 
Sám jsem se přesvědčil, že si mnoho lidí myslí, že s touto sestavou nelze fotografie řešit, ale opak je pravdou. Vše na co si vzpomenu, jsem s touto sestavou udělal (dávkové zpracování, hromadné aplikace úprav, atd.). Mezi hlavní lákadlo, proč jsem pracoval s touto kombinací je, že je součást balíku od Adobe, s kterým pracuji každý den. Druhá věc je, že ACR nikam nekopíruje data a nebuduje si žádnou databázi. Abych byl přesný Bridge má cash, ale velikost a vyprázdnění si uživatel může nastavit sám. Takže je jedno jak  fotografie přesouvám, pojmenovávám adresáře atd. Prostě vždy se přes Bridge dostanu tam kam potřebuji a pracuji. Změny se ukládají do souboru xmp a je jedno jestli jsem s úpravou začal na jednom počítači a pak si data HDD připojil jinam a tam pokračoval. Dúležité bylo, abych měl nainstalovaný ACR. Úplně ve finále bych měl zmínit i fakt, že jsem zatím nenašel software, který by v něčem radikálně převyšoval ACR, že bych byl nalákaný natolik, abych přešel. Nicméně den ze dnem se sešel a z ničeho nic mi přestal ACR fungovat, nepomohla přeinstalace, zkráceně nepomohlo nic. Jediné co by asi pomohlo, by bylo přeinstalování systému, což se mi ovšem momentálně dělat nechce. A jelikož mám čerstvě nanistalovaný počítač, tak ani žádná Time Machine záloha neproběhla :(. Takže jsem se začal pomalu rozhlížet po nějakém řešení. Jelikož jsem Apple positivní, tak u mě připadal v úvahu Aperture, Lightroom, Capture One, Corel AfterShot Pro alias Bible Pro a to je asi tak vše co mě napadlo.

Aperture - jsem zavrhl proto, že buduje jednu velkou databázi, jeden obří soubor, je to sice jenom převlečený "baliček" do kterého se dá s trochou snahy dostat i jinak než z Aperture, ale to není nic pro mě. Zvláště když vím, kolik trápení s tím kolega měl. Na druhou stranu musím zdůraznit, že po instalaci se program krásně integruje do systému a práce s fotkama v prostředí OS X je opravdu pohoda. Takže pro toho kdo nemá fotografii hodně nebo neválčí s místem tak doporučuji.

Capture One - proti tomuto systému nic zásadního nemám, lidé říkají že z toho lezou neskutečně dobré fotky... Po pravdě jsem rozdíl nenašel. Je pravda, že to má pěkné prostředí, plno vychytávek a výstup z toho leze velmi slušný. Bohužel pořizovací cena je vyšší. I když nic co by si člověk nemohl dovolit. Nevím zda si buduje databázi nebo ne. Na druhou stranu nenašel jsem nic kvůli čemu bych musel přejít. 

Bible Pro - nevím kam se program ubíral, když ho koupil Corel, cena je více než příznivá, ale už jenom z podstaty, že je to Corel bych do toho nešel ;). Na druhou stranu z Bible Pro jsem měl podobný pocit, jako z Capture One, pěkný program, pár slušných vychytávek, ale opět nic co bych nedokázal v ACR.

Takže mi zbyl Adobe Photoshop Lightroom (dále APL). Jakožto dlouholetý uživatel produktů Adobe jsem si říkal, že plno věcí bude intuitivních a nebudu dlouho tápat. A když jsem zjistil, že APL nevytváří velkou databázi, kam kopíruje všechny fotky (lze zapnout i opak) jsem byl velmi potěšen a jal jsem si stáhnout trial verzi k řádnému otestování. Krom toho již delší dobu razím teorii, že pokud je něco dobrého, tak to dřív nebo později Adobe koupí nebo vymyslí svojí alternativu a začlení to do svých produktů. Na druhou stranu ne všechny "zlepšováky" co Adobe uvádí jsou opravdu přínosné :D.

Pokračování příště...


Starší záznamy...